Kekemeliğe çözüm

Kekemelik nedir, neden oluşur:

Kekemelik bir tür konuşma bozukluğu türüdür. Ortalama 3 yaş civarında ortaya çıkmaktadır. Kekemelik bazı kelimelerde, bazı harflerde ya da heyecan korku gibi ani duygu değişimlerde ortaya çıkan konuşmada takılma durumudur.Kekemeliğin nedenlerinden ilki ev içerisinde ebeveynler ya da yakın akrabalardan birinin kekeme olmasıdır. Çocuk bu durumda o kişi ile özdeşim kurarak kekemelik gösterebilir. Kekemeliğin çok görüldüğü bir neden de travma durumlarıdır. Birey ani korku kaygı gibi ağar ve ani duygu değişlerinden sonra kekeleyebilir ve ya konuşamayabilir. Küçük yaşta başlayan kekemelik 3 yaş civarında gözlenmektedir. Genelde çocuk konuşmaya başladığında beyin hızı fazla fakat ağızdan çıkan kelime sayısı azdır. Çocuk bu hıza yetişemediği için kekelemeye başlar.

 

 

Kekemelik Iyileştirilebilir mi?

Kekemelik için iyileştirme terimini kullanmaktan kaçinmak en iyisidir. Kekemelik bir hastalik degildir. Amaç iletişimde başarili olmak ve akiciligi arttirmak olmalidir.

 

Kekemelik Geliştiginde Tedavi Edilebilir mi?

Evet. Hem çocuklarin hem de yetişkinlerin tedavisine yönelik bir çok başarili yaklaşim vardir. Bir tedavi yaklaşiminin digerinden üstün olduguna yönelik bilimsel veri yoktur.

 

Bu Sorun İçin Kim Yardımcı Olabilir?

Kehl Ofisimize basvurabilirsiniz. Özel Seanslar organize ediyoruz. Hayatinizda cok farkli bir kimlik kazanacaksiniz ve artik duygularinizi gizlemeyeceksiniz.

 

 

Aradigim Kitap Iste Bu
Ben Esimi Seviyorum

Adresimiz

Zentrum für Psychologische Beratung
Siegfried Str 1
77694 Kehl

Tel.: +49 - 7851 - 496 15 03

info@avrupapsikolojimerkezi.com

 

Druckversion Druckversion | Sitemap
© Avrupa Psikoloji Merkezi / Zentrum für Psychologische Beratung